Składki idą ostro w górę!

Firmy ubezpieczeniowe dokonują rozliczenia za poprzedni rok. Już w najbliższych miesiącach wzrosną składki za ubezpieczenia domów i mieszkań. Powodzie i anomalie pogodowe są główną przyczyną tych zmian. Ceny mogą wzrosnąć średnio o 10 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym. Podwyżki są nieuniknione!

    Większość firm dokonuje powolnych rozliczeń za poprzedni rok, więc podwyżek można się spodziewać w nadchodzących miesiącach. Tym bardziej, że ubiegły rok obfitował w powodzie, co nie wpłynęło korzystnie na budżety firm ubezpieczeniowych. Patrząc na najnowsze anomalie związane z wydarzeniami w Japonii i doświadczeniami ubiegłorocznymi można się spodziewać wzrostu cen polis.
    To jednak nie wszystko. Coraz więcej obserwujemy anomalii związanych z lokalnymi bardzo silnymi burzami, które powodują powstawanie wichur a także mało spotykanych do tej pory trąb powietrznych które to w ciągu kilku sekund potrafią zniszczyć cały ludzki dobytek. Ich liczba z roku na rok zwiększa się a niebezpieczeństwo ich występowania nie maleje. Firmy ubezpieczeniowe wypłacają z tego tytułu coraz więcej odszkodowań i ich zaplecze finansowe maleje, a więc by zabezpieczyć się muszą pobrać wyższe stawki ubezpieczeń. Wysoki skok stawek o 20 do 25 procent mogłoby spowodować jednak utratę klientów a więc firmy nie powinny aż tak znacząco podnosić swoich stawek. Średnie zmiany zwyżkowe powinny bazować na poziomie 10 procent.
Badania przeprowadzone przez Polską Izbę Ubezpieczeń w IV kwartale 2009 roku mówią, iż w Polsce jest ubezpieczonych maksymalnie 65 procent budynków. Z czego większość to obowiązkowe ubezpieczenie gospodarstw rolnych.

    Przy zawieraniu ubezpieczenia domu warto dokładnie zapoznać się z zakresem ochrony oraz przeanalizować wyłączenia z zakresu ubezpieczenia. Lekceważenie tego, może spowodować niemiłe zaskoczenie po poniesionej szkodzie.


  Drukuj