Tańsze AC ale czy lepsze?

Na rynku ubezpieczeniowym coraz większa realizacja o klientów. „Walka” dotyczy ubezpieczenia autocasco. Firmy ubezpieczeniowe wprowadzają nowe oferty by przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów. Zanim jednak zdecydujesz się zakupić polisę zapoznaj się z warunkami proponowanych ubezpieczeń.

    Nie zawsze jednak tańsze AC jest lepsze. Przy zawieraniu ubezpieczenia klienci nie wiedzą o co pytać by ustrzec się w przyszłości przed odmową wypłaty odszkodowania. W teorii ubezpieczenie autocasco ma gwarantować bezpieczny sen właścicielowi samochodu, a w praktyce okazuje się, że nikt spać spokojnie nie może - podaje "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 01.03.2011 r.).
    W ogólnych warunkach ubezpieczenia autocasco jest szereg kruczków prawnych które w przyszłości mogą nas rozczarować. Nasuwa się pytanie czym się kierować przy zawieraniu ubezpieczenia autocasco? Przede wszystkim w ogólnych warunkach ubezpieczenia danej firmy ubezpieczeniowej przeanalizować „Ograniczenia i wyłączenia odpowiedzialności”. Istotne jest, że Ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody powstałe wskutek winy umyślnej oraz szkody powstałe podczas prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
    Przy zawieraniu ubezpieczenia podpisujemy się pod oświadczeniem, że przed zawarciem umowy zostaliśmy zapoznani z obowiązującymi OWU. Dlatego Ubezpieczyciel może się powoływać, odmawiając wypłaty odszkodowania na restrykcyjne zapisy w OWU. Jak się ustrzec przed tym? Zapoznać się z dokumentami oraz zadawać pytania agentowi, który dane ubezpieczenie na oferuje. Ubezpieczenie Autocasco jest umową cywilno- prawną.
Musimy ją dokładnie przeczytać i nie możemy się tłumaczyć jej nieznajomością.

    Na zmniejszenie składki ubezpieczenia Autocasco może mieć wpływ np. spadek liczby kradzieży samochodów. Często zmianie ulega składka na poszczególne marki. Firmy ubezpieczeniowe bardzo dokładnie śledzą liczbę kradzieży poszczególnych aut w danym roku. Duży wpływ na wysokość składki ma również wariant rozliczenia szkody. Nie zawsze klient jest poinformowany, że jego tańsza składka za ubezpieczenie AC jest spowodowana mniej korzystnymi warunkami.
    Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe oferują tańsze ubezpieczenia AC? Może dlatego, że podczas zawierania ubezpieczenia OC, a obecnie 11 milionów właścicieli samochodów ma ubezpieczenie obowiązkowe OC, warto klientowi zaproponować ubezpieczenie AC. Słysząc „tanie ubezpieczenie AC” reagujemy bardzo szybko. Tylko czy warto kusić się na takie słowa? Przy zgłaszaniu roszczenia możemy się bardzo rozczarować ale wtedy będzie już za późno na zmiany.


  Drukuj