Kary za brak OC

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest bardzo ważne, ponieważ w razie kolizji pozwala pokryć koszty naprawy uszkodzonych pojazdów oraz wypłacić odszkodowanie w przypadku szkody na osobie. Obecnie kara za brak OC dla samochodu osobowego wynosi maksymalnie 1980 zł. Czy więc warto ryzykować wypłatę odszkodowania z własnej kieszeni?

    Kwota opłat karnych naliczana jest osobno w każdym roku kalendarzowym i zależy od kursu euro, rodzaju pojazdu oraz okresu pozostawienia bez ochrony.

W 2011 roku za brak ważnego OC można zapłacić:
- na samochód osobowy – do 1.980,00 zł
- na samochód ciężarowy i autobus – do 3.170,00 zł
- pozostałe pojazdy – do 400,00 zł.

    Opłaty karne wyznaczane są na rok i nie podlegają żadnym negocjacjom. W zależności od ilości dni pozostawienia bez ochrony kara naliczana jest proporcjonalnie.
    Nawet 200 tys. pojazdów może jeździć po polskich drogach bez ważnego OC, takie są szacunki Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który sprawuje kontrolę nad rynkiem ubezpieczeń. UFG może samodzielnie przeprowadzać kontrole, tym bardziej iż posiada dostęp do polis OC i kontroluje kto nie przedłużył ubezpieczenia. Informacje o braku obowiązkowego ubezpieczenia OC przekazywane są do UFG również przez policję.

    Czy warto ryzykować jazdę bez ważnego OC? Każdy kierowca który spowoduje wypadek i zniszczy czyjeś mienie nie posiadając ważnego OC sam musi pokryć wszelkie koszty zniszczeń i zapłacić rekompensatę poszkodowanym. W praktyce to UFG wypłaca rekompensatę za zniszczony pojazd oraz szkody osobowe a następnie ściąga te należności z właściciela pojazdu jak również i ze sprawcy wypadku. Kwoty te nie są małe. Biorąc pod uwagę te fakty lepiej nie ryzykować i zapłacić ubezpieczenie.

Źródło:http://www.ufg.pl


Tagi:
  Drukuj