Dziury na drogach

Co roku borykamy się z coraz to większą ilością dziur na drogach. Pojawiają się jak grzyby po deszczu. Dziury na jezdni to największa zmora kierowców ale czy tylko kierowców? Nasuwa się pytanie: jak sobie radzić ze szkodami wynikającymi ze złej nawierzchni polskich dróg?

    Nie raz jadąc samochodem narzekamy na stan nawierzchni polskich dróg. Staramy się omijać odkryte przez topniejący śnieg ubytki w jezdni. Ryzykujemy tymczasem bliskie spotkania z innymi uczestnikami ruch, bądź uszkodzeniami, niestety nie zawsze nam się to udaje, czego skutkiem mogą być: problemy z zawieszeniem, uszkodzenia amortyzatorów, felg i opon. Jeśli już jesteśmy z tego tytułu poszkodowani warto zadbać aby straty jakie poniesiemy przy naprawie bądź wymianie zostały nam zwrócone. Musimy jednak sami zadbać o dobre udokumentowanie zaistniałej sytuacji.
    Po pierwsze zatrzymać się i zrobić zdjęcie dziury i uszkodzenia jakie miało miejsce. Gdy podczas niefortunnego wyjazdu towarzyszą nam pasażerowie, warto aby spisali swoje zeznanie o przebiegu sytuacji. Powinniśmy pamiętać numer drogi i miejsce będzie to bardzo pomocne przy dochodzeniu swoich roszczeń.
    Następnym krokiem jest wezwanie policji lub straży miejskiej na miejsce zdarzenia i sporządzenie stosownej notatki w której powinien znaleźć się też opis uszkodzeń auta.
    Kolejnym, nie co trudniejszym krokiem jest sprawdzenie kto jest zarządcą drogi, informację tą możemy uzyskać w Urzędzie Gminy, Powiatu lub Województwa.

Zarządcą drogi może być:

  • Gmina,
  • Powiat,
  • Województwo,
  • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad(GDDKiA)
    Każdy z tych wymienionych wyżej zarządców posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzonej działalności. Po wskazaniu przez zarządcę odpowiedniego formularza roszczenia, należy odpowiednio go wypełnić i złożyć wraz z całą kompletna wcześniej zgromadzoną dokumentacją do zarządcy drogi. Formularze, niekiedy są już dostępne ze stron internetowych. Po rozstrzygnięciu roszczenia, ubezpieczyciel podejmuje decyzję o wypłacie odszkodowania poszkodowanemu. Uszkodzone auto oczywiście możemy oddać do naprawy a otrzymany kosztorys, rachunek dołączyć do wcześniej zgromadzonej dokumentacji.
    Jeśli dokumentacja będzie odpowiednio skompletowana, możemy również zdecydować się na likwidację szkody z polisy AC. Zniżki które moglibyśmy stracić zostaną przywrócone na skutek postępowania regresowego. Dokumentacja musi stwierdzać, że uszkodzenie wynika wyłącznie ze stanu nawierzchni drogi.
    Świadomość kierowców o tego typu prawach jest nadal mała, pocieszające jest to że rośnie ona z roku na rok. Obowiązkiem zarządcy jest utrzymanie dróg w odpowiednim stanie. Jeśli zaś przytrafi nam się taka nie miła przygoda, możemy dochodzić swoich praw wspierając się dobrze sporządzoną i skompletowana dokumentacją.


Tagi:
  Drukuj