Kiedy nie dostaniesz odszkodowania
Jeśli firmy ubezpieczeniowe wypłacały środki za wszystkie powstałe szkody, bez względu na okoliczności, musiałyby szybko zwinąć interes. Wszystkie ubezpieczenia przewidują sytuacje, w których ochrona okaże się nieskuteczna. Poniżej lista typowych sytuacji, w których odszkodowanie z ubezpieczenia nie będzie wypłacone.
1. Kradzież niezabezpieczonego samochodu
W zakresie typowego pakietu komunikacyjnego ubezpieczyciel wraz z podpisaniem polisy bierze na siebie ryzyko kradzieży samochodu. Gdyby jednak – nawet bezwiednie – właściciel pojazdu ułatwił złodziejowi zadanie, firma ubezpieczeniowa odmówi wypłaty odszkodowania. Wystarczy niezamknięcie drzwi na klucz, zostawienie uchylonego okna albo niewłączenie alarmu przeciwkradzieżowego. Jeżeli właściciel w okresie ubezpieczenia zgubił kluczyki do samochodu i nie zmienił zamków w aucie, a niedługo później ukradziono mu auto, ubezpieczyciel skutecznie zakwestionuje troskę właściciela o samochód.
2. Zły stan techniczny pojazdu
Jeżeli właściciel auta nie uzupełnia płynu hamulcowego, jeździ na sprzęgle albo wlewa do baku niewłaściwe paliwo, łatwo mu zarzucić, że użytkuje pojazd niezgodnie z jego przeznaczeniem. Póki nie zdarzy się nieszczęśliwy wypadek, to jego prywatna sprawa. Kiedy jednak dojdzie do wypadku, bo samochód odmówił posłuszeństwa, ubezpieczyciel zweryfikuje, w jakim zakresie stan techniczny pojazdu wpłynął na powstanie lub rozmiar szkody.
3. Nieostrożność kierującego pojazdem
Szkody „powstałe w czasie postoju pojazdu w następstwie braku lub nieprawidłowego zabezpieczenia przed stoczeniem się” to typowa sytuacja, kiedy mowa o powodach do niewypłacenia odszkodowania z racji roztargnienia kierowcy.
4. Pojazd zniszczyli demonstrujący wandale
Zdarza się, że akcje demonstracyjne sieją prawdziwe zniszczenie na ulicach - płoną sklepy i samochody. Auto uszkodzone w takich sytuacjach nie kwalifikuje się do wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia. Podobnie dzieje się, gdy mowa o zniszczeniach powstałych w wyniku działań wojennych, aktów terroryzmu albo powszechnych zniszczeń powstałych na skutek reakcji jądrowej, promieniowania czy skażenia radioaktywnego.
5. Kierujący bez uprawnień
Uczestnik wypadku, który nigdy nie powinien był znaleźć się na drodze z racji braku prawa jazdy, nie może liczyć na pokrycie strat z tytułu posiadanego ubezpieczenia.
6. Brak kasku, niezapięte pasy
Obok obowiązkowego OC dedykowanego ofiarom wypadków czy AC obejmującego ochroną pojazd, kierowcy ubezpieczają też pasażerów od następstw nieszczęśliwych wypadków. Odszkodowanie za utracone zdrowie nie będzie wypłacone, kiedy nie zapięto pasów bezpieczeństwa lub nie użyto kasku.
7. Przeładowane auto
Kiedy liczba pasażerów przekroczy liczbę miejsc wskazaną w dowodzie rejestracyjnym, bezpowrotnie zniknie szansa na wypłatę odszkodowania bez względu na rozmiar poniesionych szkód.
8. Kierowca pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających
Po zażyciu niektórych lekarstw, o czym zawiadamia ulotka informacyjna, nie powinno się wsiadać za kierownicę. Obniżona percepcja jest też konsekwencją spożycia alkoholu, zażycia narkotyków czy środków psychotropowych. Taki stan kierującego zwiększa ryzyko wypadku, a kiedy już do niego dojdzie, przekreśla szansę na odszkodowanie.
Wszystkie wyjątkowe sytuacje, w których ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności, opisane są w w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Źródło: http://www.bankier.pl/wiadomosc/10-sytuacji-kiedy-ubezpieczenie-nie-pomoze-kierowcy-2485168.html
- Ubezpiecz się online
- Ubezpieczenia komunikacyjne
- Ubezpieczenia Ja i Moja Rodzina
- Ubezpieczenia Ja i Mój Dom
- Ubezpieczenia Turystyczne
- Poznaj ofertę
- Ekspert radzi
- Poproś o kontakt
-
-
rozwiń Rynek ubezpieczeniowy
-
rozwiń Ubezpieczyciele
-
rozwiń Instytucje ubezpieczeniowe
-
Produkty
Oferujemy w jednym miejscu ubezpieczenia samochodu OC i AC, NNW, ASS, Szyby. Dodatkowo tu możesz znaleźć ubezpieczenie domu lub mieszkania. -
Do pobrania
-
Tagi
- ubezpieczenia kobiety
- ubezpieczenie zdarzeń medycznych
- składka OC
- ubezpieczenie AC
- rejestracja samochodu
- OC
- ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą
- wypowiedzenie
- działanie 8.2
- pobyt za granicą
- NFZ
- Ubezpieczenie pobytu w szpitalu
- porady specjalistów
- ofertę ubezpieczenia
- wyłączenia w ubezpieczeniu OC
- Ubezpieczenie poważnych zachorowań
-
Kontakt
Kancelaria Ubezpieczeniowa Kolasa & Woszczyński Spółka Jawna
Ul. Warszawska 21
25-512 Kielce
Tel: (041) 343-10-91
Fax: (041)343-10-92
E-mail: ubezpieczenia@vpolisa.pl