Ubezpieczenie turystyczne - Karta EKUZ

W trakcie zimowego zagranicznego urlopu możemy ustrzec się kosztów leczenia zabierając ze sobą przed wyjazdem z NFZ kartę EKUZ. Ci, którzy uprawiają sporty zimowe muszą pamiętać o zawarciu dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Karta EKUZ dopuszcza także leczenie w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. W większości wypadków łączy się to z pokryciem części kosztów świadczeń medycznych; Fundusz nie zwraca takich opłat.

Osoby wyjeżdżające na narty powinny pamiętać o wykupieniu dodatkowego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, albowiem ratownictwo górskie w wielu krajach, m.in. w Austrii, we Francji, w Czechach oraz na Słowacji, jest w całości odpłatne.

Wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego należy złożyć w dowolnym oddziale NFZ, także za pośrednictwem e-maila. Tam też można pozyskać informacje dotyczące systemu opieki zdrowotnej państwa, do którego wyjeżdżamy na urlop.

Gdy w ciągu urlopu za granicą niezbędna okaże się pomoc medyczna, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego poświadcza prawo do korzystania ze świadczeń w placówkach funkcjonujących w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Kartę EKUZ powinno się możliwie najwcześniej pokazać lekarzowi lub administracji szpitala. Często wymagany może być też dowód tożsamości lub kopia karty.

W większości państw również placówki działające w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia ściągają pewne opłaty od ubezpieczonych. EKUZ nie zwalnia z poniesienia tych kosztów. Stąd przed wyjazdem warto zapoznać się regułami działania systemu ochrony zdrowia państwa, do którego planujemy podróż.

W wielu zagranicznych miejscowościach wypoczynkowych lekarze przyjmują tylko prywatnie, w związku z tym nie uznają EKUZ. Za leczenie w gabinecie prywatnym trzeba zapłacić pełną cenę, której Fundusz nie zwróci.

Bezrobotni zarejestrowani w Urzędzie Pracy otrzymują Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego na dwa miesiące

Pacjent w pełni ponosi koszty transportu sanitarnego do Polski. Należy również pamiętać, że leczenie skutków wypadków powiązanych z uprawianiem sportu, w tym narciarstwa, obarczone jest większymi opłatami niż w innych przypadkach.

Jeśli, mimo posiadania EKUZ, ponieśliśmy koszty za świadczenie, które w danym państwie są sprawowane w ramach powszechnego ubezpieczenia, możemy po powrocie do kraju starać się o zwrot tych kosztów w oddziale NFZ. Ważne jest, ażeby w takich wypadkach zachować oryginały rachunków i dowodów zapłaty, gdyż są one niezbędne do uzyskania refundacji.

Źródło: http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/578831,karta_ekuz_pomoze_uniknac_kosztow_leczenia_podczas_zimowego_urlopu_za_granica.html


  Drukuj