Ubezpieczenia firm - Co warto ubezpieczyć?

Rosnące wydatki na prowadzenie działalności gospodarczej, drożejące paliwa i surowce oraz wahania kursu złotego powodują, że ponad 40% firm w Polsce wykazuje niepokój przed kryzysem. Ryzyko, to codzienna rzecz w biznesie. Kryzys powoduje jednak, że codzienne zagrożenia, stają się dla firm wyjątkowo niebezpieczne.

Oto 5 zagrożeń dla przedsiębiorców od których warto się ubezpieczyć w 2012 roku:

1. Niewykwalifikowani pracownicy

Zatrudniając słabiej wykwalifikowanych pracowników, właściciel firmy minimalizuje koszty oferując mniejsze pensje, jednak z czasem może żałować takiej decyzji. Uszkodzenia samochodów czy zniszczenia w czasie prac remontowo-budowlanych to częste przypadki szkód, które mogą popełnić niewykwalifikowani pracownicy.

2. Wandalizm i kradzieże mienia

Redukcja zasięgu dozoru przez firmę ochroniarską czy rezygnacja z zatrudnienia nocnego stróża to typowe przejawy krótkowzrocznej oszczędności. Kradzieże mienia to bez wątpienia bardzo częste zagrożenie w czasach rosnącego bezrobocia i pogłębiającego się kryzysu. Wandalizm może być z kolei przejawem gwałtownej reakcji zwalnianych z firmy pracowników.

3. Utrata danych IT

Skłonność do oszczędności związanych z ochroną może pojawiać się także w zakresie wirtualnych dóbr firm. Brak aktualizacji oprogramowania antywirusowego czy rezygnacja z profesjonalnej firmy dbającej o nasze dane firmowe to rzeczywistość w ostatnich latach.

4. Spadek jakości produktów i usług

Na pytanie zadawane w ankiecie przedsiębiorcom z grupy MSP, jakie czynniki podnoszą dziś postawę konkurencyjną na rynku - najwięcej z nich odpowiedziało, że jakość produktów i usług (43,4 proc. – PKPP Lewiatan). Oczywiście np. terminowość realizacji usług dla firmy transportowej czy dobre jedzenie w restauracji to podstawy rozwoju w tych branżach.

5. Pożary

Nawet jeżeli w trakcie pożaru ogień zniszczy tylko część majątku trwałego firmy to bywa, że brak nawet jednego urządzenia czy taśmy montażowej zatrzymuje działalność produkcyjną na wiele tygodni.

Każdy biznesmen winien poddać analizie procesy zachodzące w jego firmie, zastanowić się co w zakresie bezpieczeństwa działalności jest dla niego kluczowe i części niechcianych ryzyk przenieść na firmę ubezpieczeniową.

Źródło: http://www.bankier.pl/wiadomosc/5-zagrozen-istotnych-dla-firm-w-2012-roku-2487829.html


  Drukuj